Akvarista Enciklopédia Adatbázis

Akvárium nélkül az otthon csak egy lakás.

                          Guppi szerelem

vid_20230123_192733_-_frame_at_0m9sj.jpg

Saját tenyésztés.

 

 1. Szivárványos Guppi:

LATIN NÉV: Poecilia reticulata
CSALÁD: Poeciliidae
Szaporodása: Elevenszülö
MÉRET: 3-6 cm
Vizparaméterek: 20-26°C 7-8pH 8-20Nk
HELYIGÉNY: 50 liter
VISELKEDÉS: békés
TÁPLÁLÉK: mindenevő
ÉLETTARTAM: 1-5 év
 
szivarvany.jpg
 
Sokszor az a benyomásom hogy ez a csodás halacska nem kap elegendö megbecsülést az akvaristák részéröl (tisztelet azoknak akik megbecsülik) és nem kap elég rangos elhelyezést az értékrendünkben, holott megérdemelné. Talán nem is tulzok ha azt mondom hogy egyetlen hal sem mutat annyi forma és szin változatot mint a Guppy. Sokszinüségével, szemet, lelket gyönyörködtetö látványt nyujt számunkra. Mégis sokszor hallani hogy legyintenek egyesek, miszerint a Guppy csak a "kezdök hala" és hogy az "csak egy Guppy". Azonban elárulom nektek hogy a Guppyzást is lehet profi szinten üzni és akkor nem "csak egy Guppy" lessz hanem egy hihetetlenül kifinomult esztétikai értékké tud válni ez a kis halacska. Emeljük megérdemelt rangjára ezt a kis szépséget.
Nemcsak az elevenszülő fogaspontyok, de talán valamennyi trópusi eredetű díszhal közül a legnagyobb népszerűségnek örvendő, legelterjedtebb halacska. Ám nem csupán az akvaristák körében népszerü, de hazájában, Brazília északi vidékein, Venezuelában, Barbados és Trinidad szigetén az őslakosság is jól ismeri, s a moszkitólárvák ritkításáért nagyra becsüli, szeretettel „milliónyi halacskának” nevezi a szivárványos Guppyt. Az amerikai akvaristák pedig még ma is misszionárius halként emlegetik, mivel változatos szépségével, kedvességével, könnyű tarthatóságával és egyszerű szaporíthatóságával egyre újabb meg újabb hívek százezreit avatja akvaristává. Noha a geológus és növénygyűjtő Robert John Lechmere Guppy szerzetes és más expedícióvezetők a múlt század derekán több konzervált példányát küldték el a British Múzeumba, az első eleven állatok csak 1908-ban jutottak Európába. A szúnyoglárvák pusztítása végett a Föld számos szubtrópusi és trópusi belvizébe betelepítették. A mérsékelt égövi országokban pedig a hőforrások táplálta patakokba, tavakba, valamint dísztavacskáikba kihelyezve meghonosították.
 
A himeket és nöstényeket könnyü megkülönböztetni egymástol. A himek szinesebbek, a nöstények kevésbé szinesek. Testalkatuk is különbözik egymástol, de föleg szinezetük és mintázatuk teszi a himeket nagyon vonzová minden akvarista szem számára.
 
poecilia_reticulata3.jpgpoecilia_reticulata4.jpg
 
Külalak és jellegzetességek leírása:
A vadon élő Guppyknak eredendő genetikai változékonyságuk folytán számos helyi alakjuk van, ezért nehéz egységes leírást adni róluk. A hímek a természetben 3 cm-esre, a nőstények 6 cm-esre nőnek. Sokszor a hím oldalain nagy fekete szemfoltok láthatók, a köztük levő részek a szivárvány minden színében ragyognak, innen a magyar zoológiai elnevezésük. Egyes példányokon a piros, másokon a kék vagy a zöld fényfolt az uralkodóbb. A hát és a farokúszó sokféle alakú és színű.
A természetes helyi változatok közül a guayanai guppi a legnagyobb, a legtarkább, s a farokúszója rendszerint szélesen keretezett. Az észak-brazíliainak a hátúszója kihegyesedő, a farokúszója lekerekített. A venezuelai fehér guppi színei halványak és fénytelenek; főleg brakkvizekben fordul elő. A Trinidad-guppi nagy farokúszója sárga alapon fekete keretű. A Barbados-guppi magas hátúszójú, farokúszója villásodásra hajló. Nyugati guppinak nevezik a KisAntillákon és a Leeward-szigeteken élő, sok utódú, igen tarka helyi változatot, amelynek az ivadéka olykor már a megszületésekor színes. A nőstény szembetűnően nagyobb, s az ivarérettség elérése után többé-kevésbé mindig hasasabb, jelentéktelenebb külsejű. Színezete egyszerű olajbarna vagy sárgás, esetleg zöldes-sárgás. Ráeső fényben egyes oldalpikkelysorai kékesen csillognak. Lekerekített úszói áttetsző szürkék, csak egyik-másik tenyészformán díszítik a hát és a farokúszót színes foltok.
A guppi akváriumi tenyészváltozatai igen sokfélék. Eleinte csak egyszerű színváltozatait tenyésztették ki a dominánsan, illetve recesszíven öröklődő színgének figyelembevételével. Ilyen volt a természetesen előállott sárgás változat egyedeiből már a húszas évek végén kitenyésztett és a harmincas évek derekán ismertté vált, hálózatos pikkelyrajzolatú magdeburgi guppi. A hát és a farokúszóján egy-egy nagy páva szemfoltot viselő, gyakran zászlós hátúszójú pávaszemes guppi is vad törzsből származik. Valószínűleg valamelyik északbrazíliai állományból tenyésztették ki. A vad Guayana-guppiból válogatták ki az intenzív színezetű orchideaguppikat, amelyek pirosas foltjai pattanásszerűnek tűnnek. A kárminpiros, zöld, kék hullámvonalas, a zebrarajzolatú, a kobrafoltú s a fekete színváltozatok létrehozása közben a tenyésztők mind több figyelmet szenteltek az úszók alakjának és méretének is. A Barbados-guppiból állították elő a kardfarkú, a lantfarkú és a Macropodus-farkú tenyészguppikat. A Trinidad-guppiból tenyésztették ki a legyező és fátyolfarkú formaváltozatokat. Az Abbsés a Hähnel-féle korán kiszínesedő, többnyire legyezős, a háromszögfarkú vagy hosszan fátyolos óriás tenyészguppikat pedig a guyanai és a nyugati természetes törzsekből kiválogatott alaptörzsek továbbnemesítésével hozták létre.
Mint már kihangsulyoztam a Guppy az a hal amelyik a legtöbb forma, szin és mintázat változattal gyönyörködtet meg minket. Mára már annyi féle fajtáját kitenyésztették, hogy azt már számon sem lehet tartani. Ehhez még az is hozzájárul hogy genetikája annyira sokrétü és gazdag, amit a tenyésztök, nemesitök és mi magunk is ki tudunk használni, hogy uj és uj szineket, mintákat kapjunk, hogy gyakorlatilag a lehetöségek végtelenek. Ezért is szoktam néha, félig viccesen, félig komolyan, azt mondani hogy két egyforma Guppy nem létezik. (Ez okbol is egyik kedvencem, mert gyakorlatilag bármilyen szinváltozatot ki lehet tenyészteni.) Ebböl adodoan a megnevezéseik is oly sokfélék hogy sokszor a beazonositásuk is szinte lehetetlen már. Ráadásul sokszor ugyanazt a fajtát másképp azonositják Europában és másképp Kinában. Na szoval most jol össze fogtok zavarodni. De ez csak egy csepp viz a tengerböl.
Ha már a több féle változatrol és a tenyésztésröl beszélünk akkor jöjjön egy jo tanács is ezzel kapcsolatosan. Föleg két szempont szerint szoktam tenyészteni öket: "szelekcio" és "keresztezés" szerint. A szelektiv tenyésztéssel akkor érdemes föleg foglalkozni ha már elértünk egy olyan Guppy populáciot amelynek tulajdonságai szinvonalasak és meg akarjuk örizni azt. Azonban vigyázzunk hogy ne alakuljon ki beltenyészet, ezért néha uj egyedekkel kell frissiteni a génállományukat. (Sajnos sok akváriumi törzsük túlontúl beltenyésztett, leromlott genetikájú, és gyakran csak rövid ideig élnek.) A keresztezéssel pedig, szo szerint kisérletezünk, játszadozunk a génekkel és sokszor uj Guppy változatokat hozhatunk létre. Azomban a tul sok korcsosodás sem mindig kifizetödö mert az is lehet hogy az uj halacskáink nem lesznek tetszésünkre, mivel egyetlen szemmel jol láthato lényeges tulajdonságuk sem lessz. Szoval eléggé érdekes a helyzet. Ezért is szoktam néha félig viccesen, félig komolyan azt mondani hogy: Guppyt tenyészteni bárki tud, de szép és minöségi Guppyt nem mindenki!
 
szivarvany1.jpg
 
szivarvanyos1.jpg
 
 
Most pedig jöjjön néhány jo tanács a Guppyk tartásához:
Biztosítsuk akváriumukban a biológiai egyensúlyt és jo minöségü vizet. Téves az a felfogás hogy a Guppynak bármi jo, hisz ugy is megél. Az igaz hogy sok mindent kibirnak de ök is szeretik a jo körülményeket, tehát ha nem akarunk állatkinzok lenni akkor biztositsunk nekik jo feltételeket. Szeretik a jol szürt, oxigénben gazdag, biologiailag jol müködö vizet. Kedvezö számukra az enyhén lugos kémhatásu viz, a semleges viz is elég jo de a savasabb kémhatásu viz már nem nekik valo. Tehát ha igazán jol akarjuk tartani öket a viz PH értékét tartsuk valahol a 7-8 között.
Tartsuk őket jól. A Guppy problémák nagy többségét a nem megfelelő tartási körülmények okozzák, amikor frissen kialakított, biologiailag még nem müködö akváriumban próbálják őket tartani, vagy túl kisméretű medencében. Kerüljük az ammonia, nitrit és nitrát felhalmozodását a vizben. Végezzünk kéthetente talajporszivozással egybekötött részleges, nagyjábol 20%-os vizcserét.
A viz hömérsékletével kapcsolatosan is kerüljük az extrém hideg vagy extrém meleg értékeket, ne alkalmazzuk a téves felfogást mely szerint nekik bárhogy jo. Az igaz hogy nagyon toleránsak a hömérséklettel kapcsolatosan és sok mindent kibirnak. Igaz hogy képesek megélni 15-30 fokos vizben is, de igazán a 20-26 fokos intervallumban érzik jol magukat. Tehát ha szeretjük halainkat és szivünkön hordozzuk sorsukat akkor ne tartsuk öket nagyon hideg vagy nagyon meleg vizben ami már kivül esik a komfortzonájukon. Gondoljunk arra hogy mi is kibirjuk esetleg a -25 vagy +45 fokot is de nem igazán szeretjük. A komfort zonájukon belüli kissebb hömérséklet ingadozások megengedhetök ha fokozatosan és nem hirtelen történik a változás, söt még az immunrendszerüket is erösiti ez mint a természetben.
Tartsuk őket saját medencében, vagy megfelelő halakkal. Ne tartsuk együtt öket nagy és agresziv halakkal melyek kárt tehetnek bennük vagy akár fel is falhatják öket. Nem Vitorláshalak, Cápamárnák, vagy Sügérek közé valo halacska. A Guppykat nem szabad teknősökkel, rákokkal, vagy olyan halakkal együtt tartani, amelyek táplálékként tekintenek rájuk. Viszont garnélákkal könnyen együtt tarthatók. Továbbá tartózkodjunk a Bettával, és Gömbhalal való társítástól is, mert ezek szétcsipkedik a Guppyk hosszú úszóit. A Guppykat legjobb magukban tartani, esetleg egy kisebb csapat Corydoras vagy Ancisztrusz társaságában, vagy például Neonhalakkal. Túl gyakran hallani arról, hogy a nem megfelelő társítás miatt a Guppyk megsebesülnek, vagy megeszik őket a társhalak.
Ha betegek lesznek, gyógyítsuk őket helyesen. Ne kezeljük félre, vagy ne gyógyszerezzük túl a halakat. Mindent összevetve valószínűleg több hal pusztul el a jószándékú gyógyszeres kezelés hatására, mint a valódi betegségekből adódóan. Vegyük figyelembe, hogy minden gyógyszer egy bizonyos határon túl méreg, és a szerek egymással való kölcsönhatása megjósolhatatlan lehet!
Sokszor látom hogy egyesek nehezen diagnoztizálják a Guppyk vagy más elevenszülök terhességét. Eléggé felületes és nem teljesen fedi a tényeket az a kijelentés hogy ha a nösténynek látszik a hasán a terhességi folt akkor már külön kell tenni. Volt már hogy valaki szültetöben posztolta ki a halacskáját hogy várja a szülést, közben az még csak az elözö este vesztette el a szüzességét a nászéjszakán. Az igazság az hogy a legtöbb elevenszülö nösténynek, a Guppynak pedig föleg, mindig látszik egy kis folt a hasán, látszanak a belsöségei, akkor is ha még nem kell szüljön. Mikor már a terhesség végsö fázisába ér a szerencsés anyuka akkor már a hasa egész formája más alakot ölt amit egy gyakorlott akvarista már tud értelmezni. Nem kell elhamarkodottan külön tenni szültetöbe mert esetleg az igy okozott stressz koraszülést okozhat, s akár el is veszithetjük az igy született ivadékokat. Ha meg nem is terhesek akkor meg pláné felesleges stresszelni öket.
Ha szaporodnak, legyen elég hely a kicsiknek is. A nőstény Guppyk, ha hímekkel együtt tartjuk őket, akkor folyamatosan terhesek lesznek és kishalakat szülnek. Kerüljük el a tömegnyomort akváriumunkban. A tulszaporulatot adjuk el vagy ajándékozzuk el, esetleg ha a párunk is engedi inditsunk ujabb akaváriumot de ne zsufoljuk tul öket. Tehát biztositsunk számukra elegendö életteret. Ugyancsak téves az a felfogás miszerint a Guppy egy borkánban is jol el van. Az igaz hogy el van, de nem jol! Mint minden hal ugy ö is jobban szereti ha nagyobb az akvárium. Kitünöen tarthato nano akváriumban is a megfelelö feltételek mellett és ha nem zsufoljuk öket, nem igényelnek többszáz literes akváriumot, de azért nekik is kedvezöbb ha minél tágasabb az otthonuk.
Etessük öket változatosan. Az is tévhit hogy igénytelenek a kajára. Bár igaz hogy mindent megesznek, azért jo odafigyelni táplálásukra ha egészséges, jol fejledt, szép szines halakat akarunk nevelni. Kapjanak növényi eredetü, vitaminban gazdag eledelt, szpirulina tartalmu kaját, élö vagy fagyasztott planktonikus eledelt stb. Lehetöleg etessük öket naponta 2-3-szor, ugyanis gyomruk és bélrendszerük nem elég nagy ahhoz hogy egyböl egész napra valo kaját megegyenek, valamint ez a természetben is ugy van hogy egész nap csipegetnek nem pedig egyszer bezabálnak. Kimondottan jo ha akváriumukba moha féléket teszünk nekik, (például én jávai mohát tartok minden Guppys akvámban) az ujszülöttek -és a nagyok is- szivesen csipegetik a rajta élö mikroorganizmusokat.
 
A Guppy elterjedési területe:
 
244439096_1913857528797186_8079083117554629683_n.jpg
 
Dél-Amerika északi részén, pontosabban Venezuelában, Kolumbiában, Barbadoson, Trinidad szigetén, Észak-Brazíliában és a Guyana-kon őshonos. De betelepítés folytán a Föld további 5 kontinensén is előfordul melegvízű élőhelyeken.
 
A Guppy egyéb elnevezései:
syn: Acanthophacelus reticulatus, Girardinus reticulatus, Lebistes reticulatus, Poecilioides reticulatus, Haridichthys reticulatus, Pocilia reticulata, Poecilia reticulate, Poecilia reticulatus, Lebistes poecilioides, Lebistes poeciloides, Girardinus guppii, Acanthophacelus guppii, Heterandria guppyi.
Eng: Barbados millions, Guppies, Guppy, Million fish, Millions, Millions fish, Rainbow fish.
Egyéb köznevei: Guppie, Miljoenvis, Barkuleci i ylbertë, Larëza këlyshlindëse, Lareza tripikaloshe, Larëza tripikaloshe, Renting, Bunting, Burting, Sibolon perut, Siburting, Hung dzoek ue, Živorodka duhová, Gup, Miljoonakala, Poisson million, Queue de voile, Millionenfisch, Wilder RiesenGuppii, Ikan seribu, Kingyo, Cytrynówka, Gupik pawie, Barrigudinho, Barrigudinhomexicano, Gúpi, Lebiste, Lebistes, Mexicano, Sarapintado, гуппи, Živorodka dúhová (gupka), Bandera, Gupi, Sardinita, Lepistes, Cá bay màu.
..................s mindez még mindig csak egy csepp viz a tengerben.
...........csak egy kis izelitö.
 
Ime néhány saját tenyésztésü Guppym. Ugy hiszem ezek a képek, magukért beszélnek és alátámasztják azt a kijelentésem hogy a Guppy egy gyönyörü és csodálatos hal.
 
kobra.jpg
244522152_1913857115463894_1056260992288435244_n.jpg

 

Felhasznált források:

 Wikipédia

 akvaristalexikon.hu

 diszhal.info

 akvaguru.hu

 Hobby Akvarista Klub - Erdély

Dick Mills: Akvarista kézikönyv

 

 

 

 

2. Feketeszalagos guppi:

 
LATIN NÉV: Poecilia parae
CSALÁD: Poeciliidae
Szaporodása: Elevenszülö
MÉRET: 3-4,5 cm
Vizparaméterek: 20-26°C 7-8pH 5-15Nk
HELYIGÉNY: 35 liter
VISELKEDÉS: békés
TÁPLÁLÉK: mindenevő
HOL TARTÓZKODIK: föleg felső-középső szint
ÉLETTARTAM: 3-5 év
TERMÉSZET-VÉDELMI BESOROLÁS: felméretlen
 
feketeszalagos1.jpg
feketeszalagos2.jpg
 
feketeszalagos3.jpg
 
Külalak és jellegzetességek leírása:
A Guayanából 1939-ben Európába került halak külsőre a szivárványos guppira hasonlítanak. A hím 3, a nőstény 4,5 cm hosszúságot érhet el. A hím színezete változatos. Mintázatuk általában két keskeny fekete hosszanti szalag mely egy narancssárgás, zöld vagy ibolyaszínű ragyogó zónát zár közre a testoldalakon. A háttájék sötétzöld, a hastájék világoszöld. Az alapszint számos apró, erősen fénylő pontocska tarkítja. A mellúszó felett néha egy sötét folt is látható. A zöldes hátúszó vonalkázott. A nőstény színezetében éppoly egyszerű, mint a Poeciliidae reticulata nősténye.
Tartása és tenyésztése:
Tartása és tenyésztése hasonló az egyszerű, vad típusú szivárványos guppihoz. Mindenképpen 20 °C feletti vízhőfokot igényel, előnyös a 25 C körüli hőmérséklet. Több színváltozata létezik, kedvelt kis hal. Nano akváriumok megfelelő lakója. Szeret a növények között bujkálni, legyenek úszó növények, hínárok is! Ezek megfelelő búvóhelyeket nyújtanak a kissé félénk kis elevenszülőknek, biztonságérzetük, sőt teljes egészében közérzetük is jobb lesz. A rendszeres vízcseréket ne felejtsük el, és lehetőleg jó szűrést használjunk. A felszaporodott károsanyag-tartalomra enyhén érzékeny, de ez nem vészes. Társítani más, kisebb termetű és békés halakkal lehet, tipikusan nano fajokkal. A nagytestű halak elfogyaszthatják. Etetésére a száraz tápok is alkalmasak ideig-óráig, de ha hosszú távon erős és egészséges halakat szeretnénk, akkor fagyasztott tápokat (szúnyoglárva, sórák, cyclops) és némi növényi eredetű eleséget (spirrulinás pehelytápok, forrázott saláta, spenót, stb.) is adnunk kell nekik.
Tenyészétse nem nehéz, az elevenszülőknél megszokott módon zajlik, a szivárványos guppihoz hasonló. Az erős anyák akár havonta, másfél havonta is világra hozhatják kishalaikat. Sűrű növényzettel óvhatjuk a kicsiket a szülők falánkságától, de szülőketrecet is használhatunk. Az ivadékok megfelelő etetés és rendszeres kisebb vízcserék mellett jól növekednek. Hazánkban még nem terjedt el igazán. Sajnos ezért ára sem mindig kedvező.
 
Elterjedési területe:
Dél-Amerika, Guyanatól az Amazonasz deltájáig.
 
feketeszalagos4.jpg
 
Egyéb elnevezések:
syn: Acanthophacelus bifurcus, Acanthophacelus melanzonus, Micropoecilia bifurca, Micropoecilia melanzona, Poecilia bifurca, Poecilia melanzona, Poecilia parae, Poecilia vivipara parae.
Eng: Melanzona blue.
Egyéb köznevei: Loanguma, Poecilie du Para, Sapelko, Paramolly, Karzelek paranski,
Barrigudinho, Guaru, Lille Amazontandkarpe, Para-Molly.
Felhasznált források:
Wikipédia
akvaristalexikon.hu
diszhal.info
akvaguru.hu
 
 
 
3. Endler guppi:
 
LATIN NÉV: Poecilia wingei
CSALÁD: Poeciliidae
Szaporodása: Elevenszülö
MÉRET: 2-4 cm
Vizparaméterek: 22-27°C 6,5-8pH 5-15Nk
HELYIGÉNY: 35 liter
VISELKEDÉS: békés, csapathal
TÁPLÁLÉK: mindenevő
HOL TARTÓZKODIK: föleg középső és felső szint
ÉLETTARTAM: 3-5 év
 
endler1.jpg
endler6.jpg
 
 
Külalak és jellegzetességek leírása:
A Poecilia wingei hímjei nagyon élénk színűek, testükön különféle mintákat alkotnak a narancssárga, fekete, zöld és kék színek. A nőstények valamivel nagyobbak és szélesebbek, mint a hímek, és a színűk halvány zöld. A hímeknek jól látható a gonopodiumuk. Az ivarérett nőstényeknek egy sötét vemhességi folt figyelhető meg a végbélnyílás közelében. A fiatal hímek gonopodiuma gyakran hamarabb kifejlődik, mint ahogy tarka színei megjelennének.
 
endler2.jpg
 
endler3.jpg
 
 
Tartása és tenyésztése:
A mindenki által jól ismert guppi közeli, ám valamivel kisebb termetű rokona. A hímek maximum 2-3 cm-esre, a nőstények kb. 3,5-4 cm-esre nőnek meg. Igazi csapathal, javasolt legalább 8-10 példányt együtt tartani. Gyakori, hogy egy családban a hímek farokúszója más és más formájú lesz. A Poecilia wingei tartási körülmények meghatározók lehetnek a hímek színeire. Jól érzik magukat egy jól benövényesített, ám megfelelő méretű kiúszótérrel is rendelkező kristálytiszta vizű akváriumban. Kissé hőigényes faj, soha ne engedjük vizük hőmérsékletét 22°C alá csökkenni. A kissé lúgos kémhatású víz jó hatással van közérzetükre. Remekül társítható más kis termetű nanohalakkal. Táplálását illetően nem válogatós, csak kis termetét kell figyelembe venni, mert akármekkora táplálékot nem tud megenni. Ezt szem előtt tartva bátran adhatunk számukra bármilyen planktoneleséget, élőt vagy fagyasztottat, lemezes és finoman granulált szárazeleséget, de szüksége van növényi táplálékra is. Tenyésztése, mint nemének többi tagjáé, nem jelent semmiféle problémát. A hímek, akárcsak a jó öreg guppi esetében, nagyon agilisek és mozgékonyak. Egész nap a nőstények körül sündörögnek, és lesik a párosodásra megfelelő alkalmat. Egy változatosan etetett és megfelelően fejlett nőstény honaponta ellik akár 30 ivadékot is. Szüleik különösebben nem bántják őket, de azért szeretnek elrejtőzni a sűrű növényzetben. Növekedési ütemük gyors, a hímek 2 hét múlva már színesednek, a nőstények pedig 2 hónapos korukra szaporodó képesek. A nőstények 6-8 hónapos korukra érik el a legmagasabb ivadékszámot. Több színváltozata létezik, például az úgynevezett tigris endler, japán kék endler, vagy épp az arany endler, ami egy kedvelt variáns, türkizkék-arany és kevés piros színezettel rendelkezik. Van már magyarországi, hivatalos kitenyésztett színváltozata is (pl.: Poecilia wingei treck’s black bar), továbbá biztosra veszem, hogy nem hivatalos, félig-meddig új színvariánsok jelen vannak világszerte is (nálam is volt másoktól kisebb-nagyobb mintákban eltérő színváltozat is). Akárcsak a többi guppi fajtánál ugy ennél is a szin és formaváltozatok lehetösége végtelen.
 
endler4.jpg
 
endler5.jpg
endler7.jpg
 
 
Elterjedési területe:
Dél-Amerika: Campoma és a Buena Vista lagúnák Venezuelában.
 
endler8.jpg
 
 
Egyéb elnevezések:
Eng: Endler's guppy, Endler's Livebearer, Endler.
Egyéb köznevei: Živorodka Endlerova, Hohtomiljoonakala, Guppy Picasso, Endlerova živorotka,
Gupik Endlera, Endlers Guppy, Millionenfisch, Endlers levendefoder, Гуппи Эндлера,
Campoma-guppy, Endler-guppy.
 
Felhasznált források:
Wikipédia
akvaristalexikon.hu
diszhal.info
akvaguru.hu
 
 
4. Santa-Maria-Bleeding-Heart-Endler-Guppy:
 
Család: Poeciliidae
Nemzetség: Poecilia
Viselkedés: Békés
Tartozkodási helye: föleg középsö-felső szint
Táplálkozása: Mindenevő
Szaporodása: Elevenszülö
Élettartam: 2-3 év
Maximális méret: 4,5 cm-ig
Viz hömérséklet: 22-29 C
Vizparaméterek: PH7,0-8,5 GH2-15 KH3-15 TDS50-150
 
santamaria.jpg
santamaria1.jpg
 
Ezt a nagyon vonzó Guppyt, 2015 óta ismerjük. A Santa-Maria-Bleeding-Heart-Endler-Guppy egy hibrid, amelyröl csak annyit tudunk hogy a Poecilia reticulata fajták és a Poecilia wingei fajták keresztezéseivel hozták létre, és amelyet a japán tenyésztőnek Kenichiro Tamurának tulajdonítanak, legalábbis ö volt az aki elsönek akkreditálta ezt a fajt. De Kenichiro Tamura nem árulta el a kitenyésztési folyamat teljes menetét. Tehát hogy pontosan kit, kivel, hogyan kereszteztek, azt nem ismerjük, szakmai, tenyésztöi titok maradt mindmáig. (Régóta vannak fekete nyerges foltokkal rendelkező Endler-Guppy-k, például a „Sárga Fél Szmoking”, vagy a „Rio Morichal” fajták.) A közönséges Guppytól ez a hal nösténye örökölte a robusztosabb alakot, míg a himek farokúszó mintázata és kisebb mérete az Endler örökségből származik.
A Santa Maria nagyon békés, szívós, színes és aktív halacska. Kiváló halak kezdök számára is mivel nincs szükségük különösebb bánásmodra. Lényegében nagyjábol azokat a körülményeket szeretik mint minden más Guppy. Valamint újdonságot jelentenek a haladó akvarista gyűjtők számára is.
Torpedó alakú teste van, a test felső része sötét (majdnem fekete), testük alsó része pedig vöröses-narancssárga színű. A Santa Maria nőstény, általában nagyon egyszerű színű, míg a hímek sokkal kisebbek, sokkal színesebbek és élénkebbek, mint a nőstények. A nőstények már 2 hónapos kortól termékenyekké válnak. A hímek ezt követően folyamatosan megpróbálnak párosodni a nőstényekkel. A nöstények honaponta szülnek, tehát nagyon termékeny faj.
Etetésükhöz használjunk kiváló minőségű pelyhes ételeket, élő és fagyasztott ételeket (például Daphnia, szunyoglárva és soféreg). Növényi kiegészítőket is igényelnek, (például héjas és blansírozott borsót, forrázott spenotot). Minél változatosabb az étrendjük, annál egészségesebbek lesznek, akárcsak a hagyományos Guppyk.
Szeretik a jol szürt, biologiailag aktiv, oxigéndus vizet, ezért a vizminöségre figyeljünk oda, a rendszeres, részleges vizcseréket ne hanyagoljuk el hogy halaink egészségét megörizzük.
 
 
Felhasznált források:
Wikipédia
akvaristalexikon.hu https://akvaristalexikon.hu/
diszhal.info https://diszhal.info/index.php
akvaguru.hu http://akvaguru.hu/index.php?mit=1
YouTube
Hobby Akvarista Klub - Erdély
Erdélyi Hobbi Akvarista Klub https://www.facebook.com/groups/930889717615481
Dick Mills: Akvarista kézikönyv
 
 


Weblap látogatottság számláló:

Mai: 23
Tegnapi: 4
Heti: 45
Havi: 35
Össz.: 15 079

Látogatottság növelés
Oldal: Guppi szerelem
Akvarista Enciklopédia Adatbázis - © 2008 - 2024 - hobby-akvarista-klub.hupont.hu

A honlap magyarul nem csak a weblap első oldalát jelenti, minden oldal együtt a honlap.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »